Ana Sayfa Hayat 15 Şubat 2023 174 Görüntüleme

Mobbinge Uğradığını Tez Eden Uzman Hemşire AYM’ye Başvurdu

Konya Kent Hastanesi toplumsal medyada acil servisteki bir doktorun hemşirelere ve öteki sıhhat çalışanlarına hakaret ederek mobbing uygulaması savlarıyla gündeme gelmişti. Konya Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nün mevzuyla ilgili soruşturma başlattığı bilgisine ulaşan Bilim Sıhhat Haber Ajansı (BSHA) mevzuyu kamuoyuna duyurdu.

Mobbinge Uğradığını Öne Süren Hemşire AYM’ye Başvurdu

Konya Kent Hastanesi ile ilgili argümanlar bitmek bilmiyor. Hastanenin eski çalışanlarından Uzman Hemşire Canan Güngör’ün Konya Temsilcisi olduğu HEP-SEN Genel Merkezi’nin, iki yıl müddetince hastanede sistematik olarak mobbinge uğradığı argümanında bulunan Güngör ismine, hastaneye 32 dava açtığı bilgisine ulaşıldı. Aralık ayında HEP-SEN’in Üyesi Güngör’ün mobbing argümanları ile ilgili evraklarla Anayasa Mahkemesi’ne müracaatta bulunduğu öğrenildi. Uzman Hemşire Güngör yaşadıklarını BSHA’ya anlattı. Konya Kent Hastanesi’nde Covid-19 Pandemisi’nin başladığı 2020 yılında çalışmaya başlayan Türk Hemşireler Derneği Konya Şube Lideri, Hemşireler ve Tüm Sıhhat Çalışanları Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) Konya Temsilcisi, Uzman Hemşire Canan Güngör ismine mobbinge uğradığı teziyle HEP-SEN Genel Merkezi’nin Anayasa Mahkemesi’ne 22.12.2022 tarihinde müracaatta bulunduğu öğrenildi. HEP-SEN Genel Merkezi, Hemşire Güngör’ün Konya Kent Hastanesi’nde hakkında açılan soruşturmalar sonucunda aldığı kınama, ihtar cezaları, haksız görevlendirmeler, sürgünler ve maaş kesinti cezalarına karşı açtığı mobbing savları içeren dava belgelerini AYM’ye sundu. 

Uzman Hemşire Güngör’ün mobbing argümanları üzerine HEP-SEN tarafından açılan davaların belgeleri artık AYM’ye iletildi.

Hemşireye Maaş Kesme Cezası Verildi

Konya Kent Hastanesi’nde çalıştığı iki yıl mühletince Hemşire Canan Güngör hakkında, Konya Vilayet Sıhhat Müdürlüğü, Konya Valiliği Vilayet Disiplin Şurası ve Konya Kent Hastanesi Başhekimliği tarafından 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 125. Maddesi’nce Kusurlu bulunarak çok sayıda soruşturma gerçekleştirildi. Uzman Hemşire Güngör, hakkındaki soruşturmalar, suçlamalar, ikazlar, kınama cezaarı bundan iki yıl evvel ataması gerçekleştirilen Konya Kent Hastanesi’nde döner sermaye komitesi üyesi seçildikten sonra, kurulda alınan kararlara itiraz ettiği için başladı ve devam etti. Hakkında açılan soruşturmaların,kınama ve disiplin cezalarının, ikaz cezalarının, iftiraların, yer değiştirilmelerin, görevlendirmelerin, vazife yeri değişikliklerinin, maaş kesintisi cezalarının her birine itiraz ederek hakkını yargı yolunda arayan Canan Hemşire şu anda “9’uncu sürgün yerim” dediği Mümtaz Koru Verem Savaş Dispanseri’ne 04.08.2022 tarihinde Selçuklu İlçe Sıhhat Müdürlüğü tarafından çıkartılan görevlendirme yazısı ile gönderildi. Dispanserden evvel Konya Kent Hastanesi’nde görevliyken, Konya Selçuklu İlçe Sıhhat Müdürlüğü’nde görevlendirilen Güngör’ün açtığı 32 davadan sırf ikisini kazandığı, öbür 30 davanın istinafa gittiği, hemşire hakkında şu anda 1/30 oranında maaş kesme cezası uygulandığı bilgisine ulaşıldı. 

KONYA KENT HASTANESİ MOBBİNG  ! 

Güngör: “Hakkımı Helal Etmiyorum”

BSHA’nın ulaştığı ameliyathane,yoğun bakım, iç hastalıkları, meskende bakım ve psikiyatri hemşireliği ana bilim kısımlarında uzman, acil ağır bakım üzere çok sayıda alanda sertifikası bulunan evli ve bir çocuk annesi 52 yaşındaki Hemşire Canan Güngör, iç hastalıkları hemşireliğinde doktora ders kademesinde eğitimine devam ediyor. Bunun yanında ideoloji eğitimi de alan Hemşire Güngör,  iki yıl evvel Konya Kent Hastanesi’nde döner sermaye kuruluna üye seçilerek, 2 bin sıhhat çalışanının menfaatini gözetmek için yapmış olduğu hak arayışı sonrasında aralıksız olarak soruşturma geçirdiğini, disiplin cezası aldığını, kanunsuz tayinlere maruz kaldığını söyleyerek yaşadıklarını anlattı. Güngör, “İki yıl içerisinde çeşitli münasebetlerle metoduna uygun olmayan soruşturmalar sonucunda haksız yere sırasıyla, kınama, ikaz, kınama ve tekrar kınama cezası verilmiş ve birebir cezanın tekrarı nedeniyle 1/30 oranında maaştan kesme cezası almış bulunmaktayım. Hakkımda verilen bu cezalar ile ilgili tahminen Konya Valiliği Vilayet Disiplin Kurulu’ndan döner umuduyla yapmış olduğum itirazlar da sonuçsuz kaldı. Ne bu soruşturmaları başlatma buyruğunu verene, ne verilen buyruğu sorgusuz sualsiz yerine getirenlere ne de bu disiplin şurasında bulunup sıhhatle ilgisi olmayan ve itirazlarımı göz önüne almadan ‘suçludur’ kararı verip, cezayı onaylayanlara hakkımı helal etmiyorum. Soruşturmalar mühletince 8 yıllık ameliyathane tecrübem ve takım arkadaşlarımın ısrarına karşın ameliyathanede çalışmam engellendi. Acil sertifikam mazeret edilerek acil serviste görevlendirildim. 1 hafta sonra diyabet eğitimi ünitesine görevlendirildim. Birkaç ay sonra tekrar acil serviste görevlendirildim. 1 ay sonra 50 yaşıma ve dizimdeki menisküs yırtığına karşın Karatay İlçe Sıhhat Müdürlüğüne bağlı filasyon gruplarına görevlendirmem çıktı. 2 gün sonra filyasyon gruplarından alınıp, taşınabilir aşı gruplarına verildim. 20 gün sonra tekrar Konya Kent Hastanesi Acil Servisi’ne, 3 gün sonra acil servisin bayan müşahede odasından dönüştürülen toksinoloji ağır bakım ünitesine, 11 ay sonra nöbete geldiğim bir gün Selçuklu İlçe Sıhhat Müdürlüğü’ne tayinim çıktığını öğrendim. 1 ay sonra buradan hala çalışmakta olduğum Mümtaz Koru Verem Savaş Dispanserine süresiz süreksiz görevlendirme ile gönderildim” dedi. 

“Hakkımı Sonuna Kadar Arayacağım!”

Güngör, hakkında hali hazırda devam eden istinaf mahkemesine gönderilen 32 idari dava, elektronik ortamda bekleyen mobbing davası ve sayısını hatırlayamadığı kadar yapmış olduğu savcılık cürüm duyurusu olduğunu belirterek, “Yaşadıklarım sinema senaryosu üzere. İki yıldır Konya Kent Hastanesi’nde yalnızca işimi gerçek yapmaya çalıştığım için tüm bunlara maruz kaldım. Bu süreç zarfında manevi olarak çok ziyan görsem de kendimi geliştirmeye, mesleksel eğitimlerime devam ettim lakin orada bile zoruklar yaşadım. Doktora basamağında olduğum örgün öğretim kurumunda imtihanlarımı münasebet göstererel, idari müsaade talebim reddedildi. Yıllık müsaade kullanmam söylendi. Türkiye Hemşireler Derneği Konya Şubesi Lideri ve HEP-SEN işyeri temsilcisi olarak katıldığım faaliyetlerde, yaptığım konuşmalar bile aleyhimde kullanıldı. HEP-SEN Genel Merkezi mobbing konusunda açtığımız dava belgelerini Anayasa Mahkemesi’ne sundu. Oradan da sonuç alamazsam hakkımı öteki mecralarda arayacağım” diye konuştu. 

HEP-SEN’in Açtığı 32 Dava Canan Güngör’e Ait!

Konya Kent Hastanesi’nde geçtiğimiz hafta toplumsal medyaya yansıyan acil serviste bir doktor tarafından hemşire ve başka sıhhat işçilerine mobbing iddiları üzerine HEP-SEN Genel Merkezi, olayların soruşturulması için hastane başhekimliğine müracaatta bulunmuştu. BSHA, argümanlar üzerine Konya Vilayet Sıhhat Müdürlüğü kaynakları ile görüşerek, hususla ilgili olarak disiplin soruşturması başlattıldığı bilgisini edinerek kamuoyuyla paylaşmıştı. BSHA toplumsal medyada yer alan savlar üzerine HEP-SEN Genel Lideri Yunus Şimşek ile görüşerek, mevzuyla ilgili bilgi aldı. Şimşek, BSHA’ya son 1 yılda Konya Kent Hastanesi Başhekimliğine mobbing olayları ile ilgili 32 dava açtıklarını belirtmişti. HEP-SEN tarafından idari mahkemelere açılan 32 davanın Uzman Hemşire Canan Güngör ismine olduğu bilgisine ulaşıldı. HEP-SEN’in idari mahkeme sürecinde tıkanan ve istinaf mahkemesinde bekleyen belgelerden mobbing ile ilgili olan hususların, 22 Aralık 2022 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne sunulduğu öğrenildi. 

Mobbinge Uğradığını Tez Eden Uzman Hemşire AYM’ye Başvurdu

THD, Güngör’ün Mobbing Evrakını Bakan Koca’ya İletmiş 

Türk Hemşireler Derneği (THD) Konya’da yaşanan yeni mobbing savlarına yönelik olarak, Sıhhat Bakanlığı İdare Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne argümanların araştırılması için soruşturma dilekçesi verdi. BSHA’nın ulaştığı THD Lideri Azize Atlı Özbaş, THD Konya Şube Lideri Canan Güngör’ün yaşadıkları ile ilgili bilgi verdi. Özbaş, hastaneyle ilgili meselelerin her vakit takipçisi olduklarını, daha evvel yaşanan olaylarla ilgili üç belgeyi da Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya 2022 yılında birebir sağladıkları bir görüşmede elden ilettiklerinin altını çizdi. THD Genel Lideri Özbaş, “Konya Kent Hastanesi’nde yaşanan mobbing olayları ile ilgili son yaşanan olay da dahil her vakit takipçi olduk. Konya Kent Hastanesi’ndeki iş süreçleri, ağır bakım kurallarının hasta güvenliğini riske atan pozisyonlarının neler olduğunu biz tekraren Sıhhat Bakanlığı’na bildirdik. 2022 yılı Şubat ayında Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile birebir bir görüşme gerçekleştirdik. Bakan Koca, sunduğumuz belgeyi araştırılması için ilgili genel müdüre verdi. Sıhhat Bakanı Koca’ya sunduğumuz belgede toplum sıhhatini riske attığını düşündüğümüz, hemşirelik mesleğinin gerektirdiği formda hsatalara bakım verilmesinin önüne mani olan bahisleri içeren bir sorun listesi vardı. Bu sorun listesinde yazan hususlardan bir tanesi de olumsuz çalışma şartları ve iş yerinde uygulanan yönetici mobbingi, baskısı ve öbür sıhhat çalışanları tarafından hemşirelere yönelik uygulanan şiddet ve baskılar ile ilgili hususlardı. Sıhhat Bakanı Koca’ya, meslektaşlarımızın iş yerinde maruz kaldığı mobbing olaylarına ait mahkeme sonuçları, müracaatlarıyla yasal süreçleri de içeren  üç tane örnek belge sunduk. Bu belgelerden bir tanesi de Konya Kent Hastanesi ile ilgili Konya THD Liderimiz Canan Güngör meslektaşımızın yaşadığı olayları içeren bir belgeydi. THD’nin Konya’da bir şubesi var ve HEP-SEN’in bahsettiği 32 dava bizim Şube Liderimiz Canan Güngör ile yürütülen davalardır. Canan Güngör, Konya Kent Hastanesi’nden sürülerek gönderilen bir meslektaşımızdır. Bakan Koca’ya sunduğumuz belge, meslektaşımıza, birkaç ayda 10-11 ünite değişikliği yapıldığı, hakkında çok gerçekçi olmayan soruşturmalarla ilgili bilgilerin yer aldığı bir belgeydi. Artık Konya’da devam eden bir süreci beşerler konuşabilir hale geldiler” dedi. 

“Usulüne Uygun Görevlendirmeler Yapılmıyor!”

THD Lideri Azize Tatlı Özbaş, hastanede acil serviste bugün değil geçmişte de zahmetli süreçler yaşandığına dikkat çekerek, “Konya Kent Hastanesi acil servisinde, 4 yıllık üniversite mezunu hemşirenin olması gereken duruma; 2 yıllık mezun, acil tıp teknisyeni, teknikerlerin görevlendirildiği bilgisini almıştık. Bununla ilgili de Sıhhat Bakanlığı’na başvurduk. Konya Kent Hastanesi Başhekimliği, Sıhhat Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcılığı, kağıt üzerinde görevlendirmede yordamına uygun bireyleri yazıyor ancak şu anda hala acil serviste sorumluluk yapmaması gereken şahıslar sorumluluk yapıyor. Kağıt üzerinde eza yok üzere lakin uygulamada ısrarla yanlış uygulamalar yapılıyor” savında bulundu. (BSHA-Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

instagram takipçi satın al | ISO 9001 belgesi veren firmalar
hack forum warez forum hacker sitesi muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı deneme bonusu veren siteler maltepe escort erbaa escort 100 tl deneme bonusu veren siteler Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betexper yeni giriş betexper giriş betexper istanbul escort bayan mersin escort eryaman escort Dudullu escort
Manavgat Escort deneme bonusu veren siteler